Vánoce ve světě aneb kde nosí vánoční dárky čarodějnice nebo kůň?

04.10.2017  | Zajímavosti

 

Rok utekl jako voda a Vánoce jsou za rohem. Vánoční horečka u nás stoupá už od září, kdy se v regálech obchodů objeví první čokoládoví Santa Clausové. Než se ale vrhnete do víru shánění vánočních dárků, vydejte se s námi na cestu kolem světa, na které poznáte vánoční tradice v jiných zemích a jiných kulturách. :-)

Česko a Slovensko

České tradice známe všichni – dárky pod nazdobeným vánočním stromkem, kapr s bramborovým salátem k večeři a házení botou nebo pouštění svíček ve skořápce po vodě v lavoru. Na Slovensku se k večeři podává vánoční oplatka s medem (v některých rodinách ji jedí i s česnekem, aby byli celý rok zdraví). Následuje polévka, fazolová, čočková nebo zelňačka, a hlavní chod v podobě ryby s bramborovým salátem. Po večeři se podávají opekance, což jsou dukátové buchtičky jinak s mákem či tvarohem. No a pak už hrrr ke stromku a rozbalovat dárky.

Evropa

A jak je na tom zbytek Evropy? Tak třeba v Itálii roznáší dárky hodná, ale ošklivá čarodějnice La Befana – děti si však musí počkat až do 6. ledna. Stejnou trpělivost musí mít i děti ve Španělsku, kterým podle tradice dárky přináší Tři králové. No a třeba v Belgii lidé na Štědrý den chodí ne pro kapra nebo stromek, ale do práce, protože je to normální pracovní den.

Amerika

V USA se v některých rodinách vánoční stromek zdobí popcornem, navlečeným jako korálky na provázku. A pokud by někomu snad dárky nestačily, ať zapátrá mezi zavěšenými ozdobami – kdo najde ozdobu ve tvaru okurky, tak dostane dárek navíc. ;-) Zapomenout by se ale nemělo ani na samotného Santa Clause. Obletět celý svět za jednu noc je pěkná fuška, a protože se děti nechtějí ocitnout na seznamu zlobivců, nechávají Santovi u krbu sklenici mléka a sušenky na posilněnou.

V Mexiku nemají vánoční stromek – místo toho mají u stropu zavěšený džbán „Piňata“, ozdobený peřím, do kterého rodiče ukládají dárky. Vrcholem Vánoc je rozbití džbánu a caparti si pak sami vyberou, který dárek chtějí. V Brazílii se dárky schovají na různých místech a děti je musí najít. To v Argentině nosí vánoční dárečky tajemný kůň Magio. Děti mu musí u dveří nachystat seno a vodu, dárků se ale dočkají až 6. ledna – takže trpělivost je na místě! I jídlo je tu unikátní, na štědrovečerním menu je totiž pečený páv.

Asie

V Číně se Vánoce oficiálně neslaví, ale zhruba 35 milionů křesťanů na své domy věší malované lucerny, vánoční stromeček zdobí papírovými řetězy, a nákupní centra svými slevami, zbožím a výzdobou připomínají své západní protějšky. V sousední Indii, někdejší britské kolonii, místní křesťané dodržují podobné zvyky jako lidé na Západě. Oslavy začínají 24. prosince a nepřestanou až do Nového roku. Peče se cukroví, zdobí stromky a zpívají koledy. Vánoční zvyky se liší region od regionu.

Japonsko bývala po dlouhá staletí uzavřená země, do které neměli přístup cizinci, natož pak křesťanští misionáři. Japonců, kteří se hlásí ke křesťanství, je tak velmi málo. Během Vánoc sice přijali za své západní zvyky, drtivou většinu Japonců však Vánoce vůbec nezajímají.

Zato Filipíny, to už je jiná kávička. Filipínci patří k nejzbožnějším národům a celý stát pokryje závoj z blikajících světýlek, všude se oslavuje, jí, zdobí se stromečky. Typicky vánočním jídlem je sladká lepkavá rýže „Bumbog“, kterou se naplní trubičky z bambusu.

Afrika

Vánoce v Africe mají mnoho tváří. Někde je klíčový den 25. prosinec, který by se dal přirovnat k Silvestru v Evropě. Je to den zábavy určený především dětem, kterým se v tento den nic nezakazuje. Jde se tančit až do rána a rodiče to neřeší. Nejdřív se ale podává večeře, bohatá na rýži a zeleninu. K tomu se podávají ryby nebo kuřecí maso. Dárky se dávají během tohoto dne ráno především dětem a mladým lidem. I africké děti dostávají především hračky. Ale dospělý, který by dostal dárky, by se mohl urazit, protože by to mohlo znamenat, že ještě nedospěl. ;-)

Austrálie

Vánoce na sněhu tu nečekejte – na druhou stranu ale Australané slaví Vánoce jako první, protože jsou o 11 hodin napřed. Vánoční tradice tu jsou převzaté od Britů a Američanů, a tak se tu o roznášku dárků perou americký Santa Claus a britský Otec Vánoc. Na rozdíl od Evropanů si ale Australané můžou štědrovečerní večeři užít třeba na pláži.

Antarktida

Tady jsou bílé Vánoce zaručené. Ovšem populaci tvoří pouze týmy vědců, kteří se střídají na svých stanicích po pár měsících. A Vánoce si užívají celý den – na mnoha místech totiž v tento den Slunce vůbec nezapadá. Na americké základně Amundsen/Scott však jdou daleko za hranice tradičních Vánoc. Každý Štědrý den podniknou tzv. Závod okolo světa. A ani nemusí opustit Antarktidu – okruh totiž měří zhruba 4 kilometry a vede okolo Jižního pólu. Protne tak všechny časová pásma a závodníci opravdu absolvují závod kolem celého světa. A to v rekordním čase! :-)


Tak, hezké Vánoce. ;-)
pepahotely.czTyto webové stránky používají k poskytování služeb soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Souhlasím