TOP výlety v Žilinském kraji na Slovensku

17.04.2018  | Tipy na výlety


Žilinský kraj
 (regiony: Horné Považie, Kysuce, Liptov, Orava a Turiec) se vyznačuje bohatstvím lesů, krásnou přírodou, léčivými prameny, bohatou slovenskou historii a rodnou vesničkou nejznámějšího zbojníka ve střední Evropě. Dovolenou v této krásné části Slovenska si užijí turisté, kteří mají rádi aktivní odpočinek, ale i ti, kteří upřednostňují lenošení v lázních i při vodě.

Nejvýchodnější část Žilinského kraje sousedí se Spišským krajem, který je známý především díky slovenským velehorám Vysoké Tatry. Právě v žilinské části Liptov se tyčí nejznámější západní vrch Tater, a to Kriváň. Těm, co mají rádi vysokohorské túry, se Křiváň odvděčí nezapomenutelným výhledem na celou podtatranskou kotlinu, jako i na Nízké Tatry. Kriváň poprvé hromadně zdolali významní slovenští národovci v roce 1841 v čele s Ludovítem Štúrem a Gašparem Fejérpataky-Belopotockým.

Pod Kriváněm se nachází obec Východná, která je známá díky nejznámějšímu Slovenskému folklornímu festivalu.

Na západ od Vysokých Tater se nacházejí dva nejnavštěvovanější aquaparky na Slovensku, a to Aquacentrum Bešeňová a o 15 km vzdálené Aquacentrum Tatralandia.

Nedaleko aquacenter se nacházejí zrekonstruované Lázně Lúčky, které se vyznačují léčivou vodou hlavně pro onkologické nemoci, nemoci trávicího ústrojí, nemoci dýchacích cest, nervové onemocnění, nemoci pohybového ústrojí, ženské nemoci a jiné. Oddechnou si tu dokonce i děti

U města Ružomberok se nachází známý skanzen Vlkolínec, který je od roku 1993 zapsán do Seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Na Liptově se nachází spousta salaší, které vás pohostí tradiční domácí slovenskou kuchyní a pro chuť si můžete nakoupit i kvalitní ovčí výrobky.

Pokud máte namířeno na Oravu, tak určitě navštivte rodnou vesnici slovenského zbojníka Jánošíka. Obec Terchová je svou geografickou polohou známá jako turistické centrum Malé Fatry a kulturní oblastí žilinského regionu s pravidelnými kulturními akcemi.

Přírodní termální léčebné Lázně Rajecké Teplice patří na Slovensku mezi nejznámější a nejpřitažlivější. Díky své antické architektuře a luxusnímu zařízení si můžete naplno vychutnat balneoterapeutické procedury, které lázně nabízejí.

Pro ty, kteří mají rádi pobyt při vodě, doporučujeme navštívit vodní dílo Oravská přehrada. Přehrada patří mezi oblíbené turistické střediska. Každoročně sem přicházejí tisíce turistů.

V Žilinském kraji v části Turiec se nacházejí jedny z nejstarších lázní v celé Evropě, a to Lázně Turčianske Teplice. Pro vysoký obsah vápníku, hořčíku a fluoru je minerální voda v lázních vhodná pro léčbu proti osteoporóze a více typům ledvinových kamenů, jakož i při žlučníkových a střevních potížích. Voda má také prokazatelně léčivé účinky na onemocnění pohybového aparátu, urologické, nervové a gynekologické onemocnění.

V pohoří Strážovské vrchy se nachází další vesnička, která je národní kulturní památkou Slovenska. Čičmany jsou známé svou zachovalou lidovou architekturou, která díky svým lidovým malbám na budovách, připomíná perníkové chaloupky.

Pokud máte rádi sídla někdejších králů a knížat, vedle hlavního dálničního tahu v Žilinském kraji se nachází mnoho středověkých hradů a zámků. Nejznámější jsou Oravský hrad, Budatínský zámek, Zámeček sv. Žofie, Likavský hrad, hrad Strečno nebo Liptovský hrad.

Žilinský kraj nabízí pro všechny své návštěvníky mnoho zážitků. Stačí si jen vybrat, jak chcete strávit svou dovolenou a věřte, že si ji užijete naplno. :-)

Tým pepahotely.czTyto webové stránky používají k poskytování služeb soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Souhlasím