TOP výlety v srdci Slovenska

17.04.2018  | Tipy na výlety


Banskobystrický kraj
 (okresy: Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Brezno, Detva, Krupina, Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Zvolen, Žarnovica a Žiar nad Hronom) je známý svými hornickými středověkými městy, umělými jezery, množstvím turistických stezek či historickými lázněmi.

Hlavní město tohoto kraje je Banská Bystrica, která vás okouzlí svým historickým centrem a okolní přírodou. Město se nachází se v místě styku Starohorských vrchů, Kremnických vrchů a Poľany. V nedalekém Badíně se nachází nejstarší národní přírodní rezervace na Slovensku Badínský prales.

Banskobystrický kraj, kromě přírodních krás, nabízí bohaté zdroje minerálních a termálních vod. Na západ od Banské Bystrice se nachází městečko Sliač, které se stalo vyhledávaným centrem lázeňství díky léčivým účinkům termální vody. V Sliačských lázních totiž vyvěrají prameny přirozené izotermické teploty s vysokým obsahem oxidu uhličitého. V Evropě se nachází pouze jeden takovýto pramen, a to právě na Sliači.

Na úpatí Štiavických vrchů se nacházejí Lázně Skleněné Teplice, které se vyznačují nejvýznamnějšími termálními prameny vulkanického pásma. Tato voda se chemicky neupravuje a její mineralizovaný obsah ji předurčuje k léčbě onemocnění pohybového a nervového ústrojí.

Krásnou přírodu sopečného původu nabízejí Štiavnické vrchy. Kromě vulkanických pohoří nabízejí pro svoje návštěvníky unikátní památky spojené s historickým osídlením a hornictvím. Z hornického období se zde zachovalo vícero malých vodních děl, tzv. tajchů. Dnes se využívají pro letní rekreaci.

Centrem Štiavnických vrchů je hornické královské město Banská Štiavnica. Toto město má výraznou multikulturní minulost. Známé je těžbou kovů (zejména stříbra), významnou hornickou legislativou, samosprávou a akademickou tradicí. Banská Štiavnica je díky své historické architektuře zapsána do seznamu Světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Na sever od Štiavnických vrchů se nachází další významné pohoří, a to Kremnické vrchy, které stejně vznikly sopečnou činností. I zde se v minulosti těžily drahé kovy a centrem hornictví je zde dodnes město Kremnica. Toto město má přívlastek zlatá, kvůli těžbě zlata, které toto město proslavilo v celé Evropě. Dodnes se ve městě nachází mincovna, která je nejstarší existující mincovnou na světě. Kremnica vás okouzlí svou historií a krásnou okolní přírodou.

K nejnavštěvovanějším horám patří Nízké Tatry, především pověstná Kráľova hoľa. Nabízí jedinečný výhled na Spiš, Vysoké Tatry, Liptov ale i na Horehroní.

Známým lyžařským střediskem, které spojuje 2 regiony – Liptov a Horehroní, je Ski areál Jasná. Toto středisko nabízí své služby nejen v zimě ale i v létě. Lanovka vás vyveze na samý vrchol nejvyššího kopce Nízkých Tater a tam si můžete vychutnat krásný výhled na jednu i druhou stranu Nízkých Tater.

Na jih od Banské Bystrice se nachází městečko Detva, které je slavné díky svým originálním detvanským krojům a folklórním festivalem.

Nedaleko se nacházejí Lázně Dudince, které se vyznačují svou minerální vodou pro léčbu chorob kardiovaskulárního systému a pohybového systému. Kromě současných lázní se zde nacházejí i historické, tzv. Římské lázně.

Banskobystrický kraj je největší region Slovenska a nabízí pestrou škálu zážitků. Jedinečnost přírodních krás, historie a léčebných pramenů dělají z této oblasti jednu z nejzajímavějších lokalit pro rekreaci. :-)

Tým pepahotely.czTyto webové stránky používají k poskytování služeb soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Souhlasím