TOP 58 tipů na výlety ve středních Čechách a Českém ráji

23.06.2015  | Tipy na výlety

Ve středních Čechách je toho hodně opravdu. Opravdu spousta. Dalo nám zabrat vybrat pro vás to nejzajímavější – buďte klidní, na Český ráj jsme ve výčtu zajímavostí rozhodně nemohli zapomenout! Tak neváhejte a vydejte se s námi cestou necestou na výlet!

ZAJÍMAVOSTI A PŘÍRODA

Skalní reliéfy u obce Želízy vybudoval sochař Václav Levý v 19. století. Nejznámější jsou Čertovy hlavy, které měří zhruba 9 m. Největší Husova kazatelna v Čechách je na Petrovicku. Jedná se o výskyt neobvyklého množství obřích žulovitých balvanů. Valdická brána vysoká 52 m je symbolem Jičína.

Koněpruské jeskyně vznikly činností vody ve vápencích starých zhruba 400 milionů let. K prohlídce jsou zpřístupněna dvě patra. V Poděbradech můžete zavítat na exkurzi výroby Bohemia Crystal. Uvidíte zblízka hutní provoz, brusírnu skla a umění sklářů. Vesnická památka Ounuz je víska s roubenými stavbami, z nichž je většina v původní podobě.

Lom Velká Amerika má v těžbě vápence historii dlouhou 4 000 let. Kostnice Sedlec je složená z 60 000 lebek a 450 000 dlouhých kostí. Železniční muzeum Lužné u Rakovníka je největší muzeum v ČR tohoto druhu. Zabývá se provozem a údržbou historických kolejových vozidel. V Kutné Hoře ve Vlašském dvoře sídlí radnice města. Naleznete zde také expozici mincovnictví a královský palác.

Hradby města Nymburk byly vybudovány spolu se založením města Přemyslem Otakarem II. ve 13. století. Panská skála se nachází poblíž Kamenického Šenova. Jedná se o vulkanický čedičový útvar připomínající varhany. Čapí hnízdo je pozoruhodné stavení, v němž se nachází víceúčelový areál společně s farmou, pro jednotlivce i pro rodiny s dětmi.

Souvislou skalní hradbu vysokou 60 m tvoří Klokočské skály. Skalní stěna je dlouhá asi 1 600 m s mnoha jeskynními dutinami. Prachovské skály jsou přírodní rezervací od roku 1933. Jedná se o pískovcové skalní masivy z druhohor, kdy byla celá část zaplavena mořem. Hora Blaník je symbolem naděje a svobody. Legenda praví, že v nitru hory odpočívá vojsko, které čeká, až bude českému národu nejhůře.

HISTORICKÉ STAVBY

Karlštejn je vrcholně gotický hrad založený českým králem a císařem Karlem IV. v roce 1348. Původně sloužil pro uložení královských pokladů. Zámek Benátky nad Jizerou je renesanční a barokní zámek s rozsáhlým parkem. Zámek byl postaven v 16. století a nyní jsou v něm dvě muzea – muzeum hraček a muzeum historie města. Na hradě Tetín byla zavražděna vdova po přemyslovském knížeti Bořivojovi Ludmila, na příkaz své snachy Drahomíry.

Zámek Poděbrady nechal vybudovat Přemysl Otakar II. Zámek Jemniště je romantický zámek z přelomu 16. a 17. století. Navštívit můžete i zámecký park, který je plný papoušků a klaunů. Hrad Kokořín je tajuplný v souvislosti s legendou o Bílé paní, která údajně každou noc obcházela po hradbách. Zámek Dobříš má zachovanou současnou podobu z 18. století. Prohlídka nabízí místnosti rokoka a klasicismu. Barokní zámek Louny se nachází uprostřed křivoklátských lesů.

Zámek Kozel je na první pohled skromný lovecký zámek. Svůj název získal na základě starého pohanského zvyku. V době rovnodennosti byl obětován kozel na usmíření bohů. Hrad Kost je nejzachovalejší hrad v ČR. Hrad Křivoklát získal svůj název podle křivých základů, nebo podle nízkých křivých stromů. Hrad má nově otevřenou trasu na hradby. Zámek Konopiště byl letním sídlem Habsburků a místem svatby arcivévody Ferdinanda d´Este.

Hrad Český Šternberk je ze 13. století a má impozantní vysoké hradní zdi. Nejstarší hrad Českého ráje je hrad Valdštejn, který byl založen kolem roku 1260. Zámek Sychrov je novogotický zámek, kde se natáčely známé pohádky, jako je Zlatovláska nebo Nesmrtelná teta. Zámek Krásný Dvůr je barokní zámek z 18. století s přírodním anglickým parkem. Zámek Mníšek pod Brdy vás vtáhne do historického období mezi dvěma světovými válkami.

Hrad Krakovec byl posledním místem pobytu mistra Jana Husa před odjezdem do Kostnice. U Bakova nad Jizerou se tyčí romantická zřícenina ze 14. století. Chrám sv. Barbory je symbolem města Kutná Hora. Jedná se o nejoriginálnější pozdně gotický chrám katedrálního typu v Evropě. Od roku 1995 je zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO. Zřícenina gotického hradu Trosky ze 14. století se stala symbolem Českého ráje.

KAM S DĚTMI?

Navštívit můžete Muzeum hraček na zámku v Benátkách nad Jizerou, kde naleznete například domečky, pokojíčky a obchůdky pro panenky vyrobené v době okolo roku 1920. ZOO Chleby je jedna z nejmenších zoologických zahrad. Je tu však spousta zvířat, která jen tak někde neuvidíte. ZOO je také známá především těsným kontaktem zvířat s návštěvníky. Některá zvířátka si můžete pohladit nebo i nakrmit.

Království pohádek v Býkovicích je stavení s pohádkovými postavičkami, kde děti mohou objevovat spousty tajemství. Na zámku Loučeň v historickém zámeckém parku je vytvořeno jedenáct labyrintů a bludišť, která nemají v celé Evropě obdoby. V Medvědáriu v Berouně naleznete medvědy z večerníčku Méďové.

SPORT

Turistika a cyklistika kolem Javorové skály nabídne trasu malebnou a historickou krajinou. Další přírodní terény nenarušené průmyslem se stádem volně se pasoucího skotu, malebnými vesničkami, hlubokými lesy a potůčky jsou Mýto, Strašice, Zaječov či vrcholky Brd. V areálu Monínec naleznete zábavu na každý den – paintball, jízdu na koni, tandemový paragliding nebo lezení po skalách.

Naučná stezka po vyšehořovickýcha kozovazských pamětihodnostech obsahuje 24 objektů.  Jezero Lhota o rozloze 25 h nabídne písčité pláže. V Centru Babylon Liberec si můžete vyzkoušet chůzi po vodní hladině.

LÁZNĚ

Lázeňství v Poděbradech má historii dlouhou více než 100 let. Kolonáda v parku je vybudována přímo nad lázeňskými prameny. Můžete také navštívit muzeum o historii lázeňství. Za doby krále Přemysla Otakara II. došlo k velkému rozkvětu města.

MĚSTA, KTERÁ STOJÍ ZA TO VIDĚT

Přerov nad Labem je obec s řadou malebných památek, jejíž historie sahá až do 10. století. Jičín je romantické město s historickým centrem. Město je také známé jako brána do Českého ráje. Kutná Hora je jedno z historicky nejvýznamnějších měst ČR. Je považováno za pokladnici a klenot země.

Beroun je výchozím bodem do dvou chráněných krajinných oblastí – Českého krasu a Křivoklátska. Plzeň byla založena ve 13. století Václavem II. na soutoku čtyř řek – Úhlavy, Úslavy, Radbuzy a Mže. Město je střediskem kulturních a humanistických tradic. Mělník je známé město, kde se stékají naše dvě největší řeky Labe a Vltava.

Lidice jsou spojené s násilnou historickou událostí. Za účelem potlačení vzrůstajícího protifašistického odboje, došlo k vyvraždění a srovnání se zemí celé této obce německými nacistickými okupanty. Po válce byly postaveny Lidice nové. Naleznete zde památník a muzeum, kde jsou shromážděna fakta a dokumenty lidické tragédie.

KAM ZA DOBRÝM PIVEM?

Pivovar Krušovice byl založen roku 1581. Tradici započal Rudolf II. Pivovar využívá chmel z Žatecké oblasti. Více se dozvíte z expozice o pivovarnictví v budově obecního úřadu. Plzeňský pivovar je symbolem českého pivovarnictví a Plzeňský Prazdroj patří mezi přední evropská piva.

Doufáme, že si pobyty perfektně užijete. Hlavně nám nezapomeňte poslat fotky a zprávu o tom, jak jste se měli, na e-mail: podpora@pepahotely.cz. Dostanete za to 50 kreditů. To znamená 50 Kč na váš další nákup.

Přejeme klidnou dovolenou!


pepahotely.czTyto webové stránky používají k poskytování služeb soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Souhlasím