TOP 53 tipů na výlety na jižní Moravě

02.07.2015  | Tipy na výlety

Jižní Morava je známá především pro své vinařství. O tom žádná. Všichni milujeme vína z jižní Moravy. Navíc je to nejteplejší oblast u nás a opravdu jen málokdy tu prší. Lidi jsou tu takoví mnohem otevřenější a milejší než kdekoliv jinde.

Kdybyste si ale přeci jenom chtěli trochu od vína odpočinout a načerpat trochu té kultury a historie, připravili jsme pro vás pár tipů, kam na výlety. Oblast je ideální na kolo a na procházky. Je tu spousta menších kopečků, kde se můžete jen tak zastavit, relaxovat a koukat na vinice pod vámi.

HISTORICKÉ STAVBY

Radniční věž ve Znojmě jedna z nejvýznamnějších gotických staveb v Česku. Byla postavena v 15. století. Mikulovský zámek byl vybudován na skalním útesu a tvoří dominantu centra města. V zámku naleznete expozici Regionálního muzea v Mikulově. Znojemský hrad slouží od počátku 20. století jako muzeum vývoje města a regionu. Hrad Hardegg vévodí úzké kotlině. Hradní vyvýšenina byla osídlena již v 10. století.

Zámek Vranov nad Dyjí je nejpozoruhodnější světská stavba středoevropského baroka. Původně románsko-gotický hrad vznikl v roce 1100. Hrad Bítov byl vybudován v prastaré kulturní krajině kolem soutoku řek Dyje a Želetavky. Hrad byl důležitým opěrným bodem Přemyslovců. Zřícenina hradu Cornštejn stojí na kopcovitém výběžku ze tří stran obtékaného řekou Dyjí.

Kostel sv. Mikuláše ve Znojmě nabídne půvabný výhled na znojemskou přehradu. Klášter Rosa coeli v Dolních Kounicích byl založen ve 12. století. Za husitských válek byl klášter vypálen. Nyní zde naleznete působivou zříceninu. Hrad Templštejn nechal vystavět v roce 1298 řád templářů na strmém ostrohu nad řekou Jihlavou a učinil z něho své středověké sídlo.

Lednicko-valtický areál je od roku 1996 součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Jedná se o majestátní zámky, které jsou obklopené rozlehlými zahradami. To vše vytvořili Lichtenštejni. Zámek Valtice byl založený ve 12. století. Ve svých bohatých dějinách byl hradem, knížecí rezidencí a zámeckým sídlem. Dnešní vzhled zámku Lednice pochází z 19. století, kdy byl zámek přebudován na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky.

Kolonáda Reistna byla postavena jako vzpomínka na knížete Františka Josefa I. a mladší bratry knížete Jana I. Janův hrad z 19. století sloužil jako lovecký zámeček. Panstvo se v zámečku shromažďovalo před honem, a po honech se zde konaly bohaté hostiny.

Hrad Špilberk byl založen Přemyslem Otakarem II. ve 13. století. Vila Tugendhat je památkou moderní architektury. Vila byla postavena v letech 1929–1930 a jedná se o jedinou památku moderní architektury v ČR, která je součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Zámek Světlov si od 18. století drží styl tudorské gotiky. V současné době je zde umístěna expozice Městského muzea v Bojkovicích.

Zámek Buchlovice je barokní šlechtické sídlo habsburské monarchie. Hrad Buchlov byl postaven ve 13. století jako strategicky obranná pevnost. Před hradem Děvičky stojí tři skalní útvary. Pověsti praví, že jsou to tři zakleté dívky a za tichých nocí se z těchto kamenů ozývá tichý nářek.

ZAJÍMAVOSTI A PŘÍRODA

Kaplička na Hradišťku stojí na vyvýšenině uprostřed vinic nedaleko Velkých Bílovic. Vršek byl vytvořen uměle prací lidí. Židovský hřbitov v Mikulově patří k nejvýznamnějším v ČR. Byl založen v 15. století.

Národní park Podyjí je výjimečně zachovalé říční údolí v bohaté zalesněné krajině. Devět Mlýnů je stavba v oblasti národního parku z 11. století. V těsné blízkosti, pouze přes nádherný visutý most, naleznete vyhlídku Devět Mlýnů. Z vyhlídky můžete obdivovat zákruty řeky Dyje způsobené boční erozí. Vyhlídka také zajistí krásný výhled na vinici Šobes, která leží na skalním ostrohu řeky a je jedna z nejstarších a nejlepších vinic evropských vinařských poloh.

Ledové sluje jsou prudký sráz s labyrintem skal a jeskyní. Pálava je krásná a rozmanitá oblast s nevšední krajinou – bělostné skály, jarní mozaiky rozkvetlých stepí a vinohrady sluncem ozářených strání. Vodní nádrž Nové Mlýny je soustava tří přehradních nádrží s umělými ostrůvky. Na jednom je zachován románsko-gotický kostel sv. Linharta, který je jediným pozůstatkem zatopené vsi Mušov

Znojemské historické podzemí je labyrint navzájem se proplétajících podzemních chodeb. Můžete se zúčastnit nové prohlídkové trasy s pohádkovým až tajuplným laděním. Svatý kopeček u Mikulova je výrazná přírodní dominanta města. Jedná se o přírodní rezervaci pro bohatý výskyt chráněných a vzácných druhů rostlin a živočichů. Rozhledna Na Podluží je vysoká 30 m. Dohlédnete na rakouské pohraničí, slovenskou a českou část Bílých Karpat a Lednicko-valtický areál.

V areálu československého opevnění v Šatově se nachází objekty stálého těžkého opevnění vybudované v letech 1935–1938 k ochraně státních hranic. Malovaný sklep v Šatově je pohádkově vymalovaný vinný sklep, na kterém se pracovalo celých 36 let.

MĚSTA

Valtice mají bohatou historii a památky zapsané na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Znojmo je město obklopené prstencem staveb, které jsou chráněny městkou památkovou rezervací. Historie města Mikulov je vtělena do architektonických památek. Ve městě jsou jedinečné přírodní podmínky a vinařská tradice. V Dolních Věstonicích došlo k nálezu sošky Věstonické venuše, která dokazuje osídlení místa už v době lovců mamutů před více než 25 000 lety.

Brno je druhé největší město v ČR a nabízí několik pozoruhodných památek. Uherský Brod je jedno z nejstarších sídel jihovýchodní Moravy. Pochází z 10.–12. století a jeho původní jméno bylo „Na Brodě“. Lednice má bohatou historii a kulturu sahající až do 13. století. Ve vinařské obci Pavlov se natáčel seriál Vinaři.

SPORT A ZÁBAVA PRO DĚTI I DOSPĚLÉ

Vodní nádrž Nové Mlýny je jedna z nejvýznamnějších rybářských oblastí jižní Moravy. Aqualand Moravia nabídne 20 tobogánů a skluzavek s celkovou délkou více než 1,7 km a další venkovní vodní atrakce. ZOO Hodonín je jedna z nejmenších a nejmladších zoologických zahrad v Česku. I přesto v současnosti chová na 730 kusů našich i exotických zvířat.

Prehistoric park Chvalovice přináší expozici dinosaurů z období zhruba před 225 miliony lety a také z tzv. zlatého věku jejich života na Zemi. Uvidíte největší velikány, kteří kdy chodili po této planetě. Nákupní a zábavní centrum Hatě je na místě bývalého hraničního přechodu. Nachází se zde obchody, které nabízejí výrazné slevy, a dětský zábavní park, kde se děti vydovádí na zemi, ve vodě, ve vzduchu i pod střechou.

Kraj je protkaný sítí vinařských cyklostezek. Omrknete moravské vinice a ochutnáte místní víno. Salón vín ČR je stálá degustační expozice ve Valticích. Ochutnáte vína s prestižním oceněním 100 nejlepších vín v ČR. Termální lázně Laa v Dolním Rakousku nabízí využití pro děti i dospělé. Naleznete zde vnitřní i venkovní termální bazény, vodopády a saunový svět.

PIVO

Pivovar Moravský Žižkov – jižní Morava je známá především svým vinařstvím, nicméně pivovarnictví má na Břeclavsku dlouholetou tradici. Jedná se o jedinečnou gastronomickou raritu.

Doufáme, že si pobyty perfektně užijete. Hlavně nám nezapomeňte poslat fotky a zprávu o tom, jak jste se měli, na e-mail: podpora@pepahotely.cz. Dostanete za to 50 kreditů. To znamená 50 Kč na váš další nákup.

Přejeme klidnou dovolenou!

pepahotely.czTyto webové stránky používají k poskytování služeb soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Souhlasím