TOP 50 tipů na výlety v jižních Čechách

29.05.2015  | Tipy na výlety

Krásnou přírodu najdete i v jižních Čechách – a za krásnou architekturou tu vyrazte do Českého Krumlova. Nebudete litovat, to se klidně vsadíme. Tak se nenechte dvakrát pobízet a pojďte s námi navštívit tuhle krásnou oblast, ať víte, kam vyrazit na výlet.

PŘÍRODA A ZAJÍMAVOSTI

Soběnovská vrchovina je přírodní park s rozsáhlými lesy, suťovými a skalními útvary a vodními díly. V přírodní památce „Ďáblík“ naleznete chráněné rostliny a živočichy. Název je odvozen od hojného výskytu rostliny Ďáblík bahenní. Blanský les má 19 chráněných území a 18 památných stromů. Ojedinělý skalní útvar Čertova stěna je nedostavěná přehrada pekelníkem, který měl v úmyslu zaplavit Vyšší Brod.

Zajímavou podívanou zažijete při pojížďce Českou Kanadou na trati úzkokolejkyElektrická dráha Františka Křížka je první dráha předělaná k využívání elektrické energie v Rakousku-Uhersku. Prohlídku grafitového dolu důlním vláčkem zažijete v Českém Krumlově.

Přehrada s největším objemem vody je přehrada Orlík. Největší vodní plochu v ČR má naopak Lipenská přehrada.

Novohradské hory mají rozlehlé nedotčené lesy, šumějící potoky a rybníky, které zrcadlí západ slunce. Červené blato je přírodní rezervace s typickou rašeliništní florou a faunou. Chcete zažít trochu Anglie? Jeďte se podívat do Strakonic na Stonehenge. Jedná se o experiment, který poodhalil tajemství pravěkého Stonehenge v Anglii.

Rozhledna Kleť je nejstarší kamenná rozhledna v ČR. Na přání spisovatele Karla Klostermanna byla na počátku 20. století postavena rozhledna na hoře Javorník. Impozantní stavba gotického stylu je Schwarzenberská hrobka, kde bylo pochováno 26 členů tohoto rodu.

MUZEA V TÁBOŘE

Husitské muzeum nabízí ke zhlédnutí působivou sochu Jana Žižky a nově zrekonstruovanou expozici „Husité“.  Další muzeum, které stojí za návštěvu, je Muzeum čokolády a marcipánu. V muzeu se dozvíte historii pěstování a zpracování kakaa a o dovozu kakaa do Evropy. Vystavenými expozicemi jsou Jaromír Jágr z čokolády a Žižkovo náměstí z marcipánu. Nechybí ani ochutnávka různých druhů čokolád.

PIVO

Návštěva nějakého toho pivovaru nesmí v tipech na výlety nikdy chybět. V jižních Čechách můžete vyrazit na exkurzi o výrobě světově proslulého piva Budweiser Budvar. K návštěvě láká i Třeboňský pivovar, který má zachovány honosné budovy z 19. století a k výrobě piva Regent používá výhradně přírodní suroviny. V Českých Budějovicích nezapomeňte zajít na pivo do Masných krámů, které jsou největším českým pivním kultem.

MĚSTA A OBCE

Český Krumlov nabídne středověkou zástavbu a druhý největší zámecký komplex v ČR. Ves Holašovice je na Seznamu kulturního dědictví UNESCO, a to z důvodu unikátní zachované zděné usedlosti z 19. století, která lemuje náves. Počátky města Třeboň sahají až do 12. století. V Třeboni naleznete kapří speciality ve všech restauracích a nadýcháte i kulturní atmosféru v renesančním zámku a u Mariánského sloupu na náměstí.

Jindřichově Hradci je řada historických staveb a rybník Vajgar, nad kterým se ční panorama hradu a zámku. Město Frymburk z 12. století sídlí na ostrohu obehnaném vodami Lipenské přehrady. V Písku naleznete nejstarší dochovaný kamenný most ze 13. století. Souborem goticko renesančních památek je město Slavonice. Malebná vesnička Maříž je proslulá ručně vyráběnou keramikou, malování na hrnky si můžete sami vyzkoušet.

České Budějovice patří mezi jedno z našich největších měst. Město je plné gotických, renesančních a barokních domů. Ve středu náměstí narazíte na tzv. bludný kámen, kde ve středověku stávala šibenice.

České Budějovice

HRADY, ZÁMKY A KLÁŠTERY

Tolik pozoruhodných hradů a zámků, které se nacházejí v jižních Čechách, je opravdu mnoho. Byla škoda jich vybrt jen pár, tak jsme sáhli po těch nejzajímavějších.

Hrad Nové Hrady byl založen ve 13. století na ostrově obehnaném říčkou, jedná se o největší vyzděný příkop v ČR. Zámek Červená Lhota je nám všem známý z důvodu natáčení nejkrásnějších českých pohádek. Zámek Hluboká je nejčastěji označován, a podle mě oprávněně, za nejkrásnější zámek v ČR.

Víte, že se ve 13. století na Vltavě vybíralo clo? K tomuto účelu sloužilo původně orlí hnízdo, nyní zámek Orlík. Svou neobvyklou strukturou stavby se hrad Landštejn považuje za ojedinělý komplex. Hrad Zvíkov byl vybudován na skalnatém ostrohu nad soutokem řeky Otavy a Vltavy. Klášter Zlatá koruna je starověký klášter, který byl místem soustředění, rozjímání a modlitby.

Na zámku Dačice navštivte nově otevřené prostory, které byly doposud známy jen ze 100 let starých fotografií.  Hrad Rožmberk má krásnou polohu a starověký ráz.

ZŘÍCENINY

Nic naplat, zříceniny mají spůj půvab a kouzlo, které dodnes fascinuje. Taková zřícenina hradu Dívčí Kámen má velmi silný nádech romantiky a je jednou z nejlépe dochovaných hradních zřícenin v ČR. Další pohádková zřícenina hradu Helfenburk se nachází na dominantním vrchu u vsi Krajníčko.

SPORTOVÁNÍ V JIŽNÍCH ČECHÁCH

Vltava je nejoblíbenější řekou vodáků, má ideální podmínky pro začátečníky a protéká obdivuhodnou krajinou. Krajina je prolnuta hustou sítí nenáročných cyklotras. Vyzkoušejte také jízdu na dvojkole. Nebo máte raději rybaření? Třeboňsko je centrum oblíbených rybářských lokalit se 450 rybníky.

V aquaparku Jindřichův Hradec naleznete plavecký bazén, tobogán a saunu. V lanovém centru Landštejn budete muset překonat 21 vysokých překážek. Wellness ve Frymburku vám nabídne perličková lůžka, hydromasážní trysky, vodní chrliče a 50 m dlouhý tobogán. Lanový park Máj je zakončený 79 m dlouhou lanovkou.

KAM S DĚTMI V JIŽNÍCH ČECHÁCH?

Mimo již zmiňované Muzeum čokolády a marcipánu zaujme i ZOO v Hluboké nad Vltavou. K vidění je zhruba 300 druhů zvířat s hlavním zaměřením na naše a evropské druhy. Nechybí však ani zastoupení z Afriky, Ameriky, Austrálie a Asie. Další zajímavostí je naučná stezka zdraví u Třeboně. Stezka je dlouhá 3,6 km a má 14 zastávek s informačními tabulemi a herními prvky pro děti.

Doufáme, že si pobyty perfektně užijete. Hlavně nám nezapomeňte poslat fotky a zprávu o tom, jak jste se měli, na e-mail: podpora@pepahotely.cz. Dostanete za to 50 kreditů. To znamená 50 Kč na váš další nákup.

Přejeme klidnou dovolenou!

pepahotely.czTyto webové stránky používají k poskytování služeb soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Souhlasím