TOP 36 tipů na výlety v severních Čechách

28.08.2015  | Tipy na výlety

Severní Čechy si zamiluje každý, protože je zde mnoho zajímavých míst a unikátů, které možná málokdo zná. Jedním takovým unikátem, který se jen tak nevidí, je i tramvaj vezoucí své pasažéry z Jablonce nad Nisou až do Liberce.

PŘÍRODA A ZAJÍMAVOSTI

Hora Ještěd společně s rozhlednou tvoří dominantu Liberecka, která se pne do výšky více jak 1 000 m n. m. Největší podzemní jezero v Čechách naleznete v Bozkovských jeskyních.

Jizerské hory jsou nejsevernější hory v ČR s krásnou krajinou a skvělou lokalitou pro cyklistiku a turistiku. Navštivte třeba vodní nádrž Souš nebo Josefův Důl.

Národní park České Švýcarsko je lesnatá krajina s unikátním pískovcovým územím, jež nemá v Evropě obdoby. Pravčická brána je největší skalní brána v Evropě, která vznikla zvětráváním pískovcové skály. Soutěsky naleznete na říčce Kamenice, která je v jednom svém úseku obklopená z obou stran hradbou vysokých skal. V prostředí této krásné divoké krajiny, která vznikla před miliony lety, se můžete projet lodičkou.

Malá Pravčická brána je skoro 10x menší než její velká sestra, jedná se však stále o pozoruhodný úkaz v malebné krajině. Dolský mlýn je zřícenina bývalého mlýna z počátku 16. století, který je zasazen do romantického údolí řeky Kamenice. Můžete ho také znát z pohádky Pyšná princezna. Tiské stěny jsou mohutná hradba stěn s labyrintem skalních věží a jehel.

Panská skála je vulkanický čedičový útvar, který tvoří okouzlující kamenné varhany. Máchovo jezero a jeho okolí představuje romantickou krajinu, která je rájem odpočinku a inspirace pro mnoho umělců. Známý básník Karel Hynek Mácha si tuto jedinečnou krajinu oblíbil a zmínil ji v několika svých dílech.

ZÁBAVA PRO DĚTI I DOSPĚLÉ

ZOO Liberec je nejstarší zoologickou zahradou v ČR. Největším lákadlem jsou bezesporu bílí tygři, jejichž původ lze vystopovat až do vzdálené Indie. Další chloubou Liberce je botanická zahrada, která je nejstarší v ČR. Starají se tu o nejpestřejší exotické rostliny.

Centrum Babylon je jedinečný zábavní komplex, který vznikl v roce 1998 na místě původní textilní továrny. Naleznete zde aquapark, wellness centrum, lunapark a mix zábavy, jako např. bowling, golfový simulátor, laser game, virtuální realitu a spoustu dalšího. Bobová dráha v Janově nad Nisou je dlouhá 900 m a má 22 zatáček.

POZORUHODNÉ STAVBY

Liberecká radnice byla postavena v roce 1893 v novorenesančním stylu. Z radniční věže je obrovský výhled na centrum města. Budova městských lázní v Liberci je v novorenesančním stylu z let 1900–1902. První zmínky o lazebnách v Liberci jsou z roku 1500. Bezděz je zřícenina raně gotického hradu, kde je však všechno původní z doby 13. století. Bezděz se tak stává jedním z nejdochovanějších hradů v ČR vůbec. 

Hrubý Rohozec se nachází na skále nad řekou Jizerou. Jedná se o původně raně gotický hrad ze 13. století. Svou dnešní podobu zámku získal v 19. století. Sychrov je novogotický zámek, který plnil funkci rezidenčního sídla jednomu francouzskému rodu. V zámeckých pokojích naleznete stále původní nábytek. Zámek Zákupy s neodolatelným anglickým parkem má luxusně vyzdobené a bohatě zařízené místnosti. Na nádvoří před zámkem jsou k vidění živí medvědi, kteří zámek hlídají.

Středověký hrad ve Frýdlantu je ze 13. století, renesanční zámek byl k hradu přistavěn v 16. století. Společně tvoří nejrozsáhlejší a nejvýznamnější památkový celek v severních Čechách. Hrad Grabštejn má dlouhou historii z dob 13. století, později byl přestavěn na renesanční zámek. Na mohutné pískovcové hoře v Oybin v Německu stojí zřícenina středověkého hradu a kláštera. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších památek této lokality.

Ve Sloupu naleznete pozoruhodný hrad, který je vybudován do pískovcového suku vysokého přes 30 m. Tolštejn je nejlépe zachovaná hradní zřícenina v Lužických horách. Lemberk je původně strážní hrad, který byl v 16. století přestavěn na renesanční zámek.

Hrad Čap je zřícenina skalního hradu založeného ve 14. století. Z místa je krásný výhled na Máchův kraj. Hrad Houska neboli brána do pekel podle badatelů neplní žádnou funkci klasického hradu a jeho obranný systém je zaměřen proti „vnitřnímu nepříteli“. Jedná se o skutečnou průpravu až do pekla? 

ROZHLEDNY

Rozhledna Bramberk je kamenná rozhledna z roku 1912 a měří 21 m. Na vrchu Hvězda naleznete rozhlednu Štěpánku, která je v půvabném novogotickém stylu. Frýdlantská rozhledna zajistí neodolatelný výhled na Frýdlantský zámek a severní svahy Jizerských hor. Další architektonicky zajímavá kamenná rozhledna je na vrcholu Černostudničního hřebene, nazývá se Černá Studnice a je z roku 1905. Poskytne výhled do Českého ráje na Trosky.

Doufáme, že si pobyty perfektně užijete. Hlavně nám nezapomeňte poslat fotky a zprávu o tom, jak jste se měli, na e-mail: podpora@pepahotely.cz. Dostanete za to 50 kreditů. To znamená 50 Kč na váš další nákup.

Přejeme klidnou dovolenou!

pepahotely.czTyto webové stránky používají k poskytování služeb soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Souhlasím