TOP 25 výletů v NP Pieniny na Slovensku

25.07.2017  | Tipy na výlety

 

Jaký je nejmenší národní park Slovenska? Na tuto otázku najdete odpověď, když vyrazíte do Pienin! Jeho velikost rozhodně neubírá jeho kráse, přičemž i dobrodružství tu můžete zažít podobné jako v Tatrách. Řeč bude o splavu řeky Dunajec na pltích (rozumějte na dřevěných vorech), který je báječným zážitkem na dovolené.

Dunajec je řeka, která tvoří hranici mezi Polskem a Slovenskem, takže když se po ní plavíte, máte po levé straně Polsko a po pravé Slovensko. Po řece sice můžete plout na svých lodích či raftech, ale chcete-li poznat něco jiného, zvolte jistě pltě. I když se to asi nezdá, vorařina je jedno z nejtěžších povolání a na Slovensku je velmi žádanou atrakcí. :-)

Krásy Peinin můžete poznávat jak z „paluby“ voru, tak se i vydat po svých do Pieninského národního parku. Ten se pyšní dvěma zásadními „nej“. Je to nejstarší chráněné území v Evropě a jde o nejmenší národní park Slovenska. Jak se ale dočtete níže, malá rozloha mu neubírá nic na kráse.

Cesta to byla velmi poklidná. Vory zvolna proplouvaly jeden za druhým rovným úsekem podél vesničky Červený Kláštor. Ta si svůj název vysloužila podle kartuziánského kláštera založeného roku 1319. Přívlastek červený získala vesnička podle červené barvy kolem oken. V známost vešel hlavně díky mnichu Cypriánovi, který byl velkým znalcem bylinek, a tradovalo se, že uměl létat.

Přímo v srdci Pienin se také můžete zrelaxovat a čistého vzduchu nadýchat v údajně nejmodernějších lázních Slovenska Červený Kláštor – Smerdžonka. V roce 2014 navíc díky čistému ovzduší získaly statut klimatických lázní. 

Dominantou Pienin jsou Tři koruny, které se na polské straně pnou to výše 982 metrů. A proč Tři koruny? Dle legendy se v období třicetileté války pod kopcem setkali tehdejší králové, kteří zpečetili mírové smlouvy mezi sebou tím, že na úpatí zakopali své tři koruny. Výstup na Tři koruny je možný turistickým chodníkem z polské strany, z obce Nižné Sromowce. Na vrcholu nejvyšší věže se nachází vyhlídková terasa pro 20 osob. Právě z ní je nádherný výhled na Průlom Dunajce a Pieninský národní park. :-)

Vstupní bránu do kaňonu řeky tvoří špičatá skála Ostrá, které se také přezdívá skála sebevrahů. Při pohledu na ní možná uhádnete proč.

Až dorazíte k nejužšímu místu plavby s názvem Jánošíkův skok, dozvíte se další zajímavou legendu. Vojáci tu prý honili Jánošíka a on byl nucen řeku přeskočit, čímž si zachránil život. Do jeho družiny pak byli přijati pouze chlapci, kteří řeku na stejném místě také přeskočili.

A jak že Pieniny získaly svůj název? V ostrém meandru Barštyk se tvoří pěna z rozpuštěného vápence a právě odtud údajně pochází jejich název – „peniaca sa voda“. :-)

Prohlédnout si můžete také skalní věže Sedm mnichů. Ti zkameněli za trest, protože porušili boží zákaz. Ochuzeni nebudete ani o pohled na Napoleonův klobouk, jak se říká vrchu Holica.

Za zmínku stojí i nejkrásnější skála na polské straně Pienin –  Sokolicu se 747 metry – a Storočný prameň, o němž panuje legenda, že kdo z něj sto let vodu pije, sta let se dožije. Překrásným útvarem jsou i Haligovské skály – jde o komplex vápencových skal, které lákají početnými jeskyněmi a dutinami. Turistická trasa začíná v Haligovce a vede jen po jejich východním okraji. V jižním svahu masivu Haligovských skal se nachází vchod do jeskyně Aksamitky. Ta ale byla v roce 1979 vyhlášena za národní přírodní památku a veřejnosti je nepřístupná. Jeskyně je známá také jako naleziště kosterních pozůstatků jeskynních medvědů a výskytem několika druhů netopýrů a pavouků.

Během pobytu neunikne vaší pozornosti ani to, že se v překrásném prostředí Pienin rozkládá obec Litmanová. Její okolí nabízí řadu příležitostí k relaxaci i turistice. Za zmínku stojí Litmanovské skály, přírodní památka Litmanovský potok i skála, v jejíž puklině se nachází led i během nejžhavějších letních dnů. V blízkosti obce se nachází lyžařské středisko vhodné pro rekreační i náročnější lyžaře.

Co by kamenem dohodil, se nachází město Stará Ľubovňa. Nad ním se na vápencovém kopci vypíná ve výši 548 m n. m. hrad pocházející ze 14. století. Sídlili v něm významní uherští šlechtici a návštěvou jej poctila královna Marie nebo panovník Zikmund Lucemburský. V letech 1655 – 1661 byly na hradě ukryty i polské korunovační klenoty. Kulturní hodnoty tohoto regionu poznáte třeba při navštěvě jednoho z nejmladších skanzenů na Slovensku v tomto městě.

Ujít si nenechte ani obhlídku Kežmarského hradu, který je poprvé zmiňován už v roce 1463. Účelem jeho výstavby byla obrana města. Proslýchá se, že jednoho dne roku 1565 se hradní paní Beata Laská vydala na výlet do Sněžných hor (dnešní Tatry) a když se o tři dny později vrátila, rozhněvaný manžel Albert Laský ji za trest uvrhl do hradní věže, kde ji věznil šest let.

Co vás v Kežmarku rozhodně zaujme, je Nový evangelický kostel z 19. století, který už na první pohled vzbuzuje poněkud exotický dojem.  Navrhl jej vídeňský architekt Theofil von Hansen.

I když to zrovna není žádná památka, jen 6 kilometrů od Kežmarku si přijdou na své milovníci vodních radovánek v Thermalparku Vrbov s 10 bazény.

O kus dál v obci Vyšné Ružbachy najdete Biely dom. Ne, není to sídlo amerického prezidenta, jde ale o kopii jednoho z paláců v Monte Carlo, kterou nechal pro svou ženu, španělskou princeznu Izabelu, vybudovat na travertínové skále polský šlechtic Zamoysky. Název domu je odvozen od bílé travertinové fasády. Nu, a když už tady budete, nezapomeňte navštívit zdejší lázně. Termální lázně Vyšné Ružbachy mají totiž mezi lázněmi jedinečné postavení, neboť léčivé prameny, které se zde nacházejí, uzdravují tělo, zatímco atmosféra malebné přírody zase duši. Zavítáte-li sem v zimě, zdejší lyžařské středisko s nejvyšším bodem ve výšce 808 m n. m. nabízí 8 upravovaných sjezdovek.

A aby toho travertínu nebylo málo, je tu i sochařské symposium, kde se na rozloze 100 m2 nachází množství travertínových soch, či nedaleké termální jezírko Kráter o průměru 20 metrů, jež vzniklo klesáním travertinových vrchů v okolí minerálního pramene. Zkrátka buďte v klidu, v Pieninách je rozhodně co objevovat a dovolená zde bude velmi výjimečným zážitkem. :-)

 

 

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy a zážitky na e-mailu podpora@pepahotely.cz třeba i s fotografiemi. Dostanete za to 50 kreditů. To znamená 50 Kč na váš další nákup.

 

Přejeme klidnou dovolenou!

pepahotely.czTyto webové stránky používají k poskytování služeb soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Souhlasím