Míšeňský porcelán tajemství zbavený

08.03.2018  | Zajímavosti

Žárlivost a nenasytnost často vedou k až absurdním situacím. Chcete příklad? Tak jeden za všechny – saský kurfiřt August Silný byl ve své době známý pro svou posedlost jistým zbožím z Asie a neváhal za ně platit i velmi neobvyklými způsoby. Díky tomu si například pruský král přišel na 600 vyzbrojených a vycvičených vojáků. A co za to August dostal? 18 ozdobných nádob z čínského porcelánu!

Není známo, jestli za počátkem výroby porcelánu v Míšni stál nedostatek dalších vojáků, které by August mohl nabídnout k obchodu, nebo prostá lačnost a touha po vlastním porcelánu. Každopádně byla míšeňská manufaktura založena právě na popud saského kurfiřta v roce 1708 a za jejím zrodem stál alchymista Friedrich Böttger. Trvalo to sice několik let (část z nich strávil dokonce ve vězení, aby mu šla práce takzvaně rychleji od ruky), ale Böttger nakonec přišel na tajemství tvorby porcelánu a zajistil tak Míšni nesmrtelnost.

Na té však měl lví podíl také další alchymista a vědec, Ehrenfried Walther von Tschirnhaus. Pouze on dokázal splnit další kurfiřtovy požadavky na barevné a ornamentální zdobení porcelánu. Přestože brzy po připojení k Böttgerovi Tschirnhaus zemřel, jeho společník (ne)zištně využil Tschirnhausových zápisků a dovedl míšeňský porcelán k takové preciznosti, jak ji známe dnes.

A právě Míšeňskou porcelánku můžete navštívit během dní otevřených dveří, které jsou každoročně pořádany ve dnech 27. a 28. 4. Portál Pepa.cz vám při té příležitosti nabízí hned několik zájezdů, při kterých se podíváte nejen do samotné porcelánky, ale také do historického centra města a do nedalekých Drážďan.

V porcelánce vás čeká nahlédnutí za kulisy výrobního procesu. Podíváte se i pod ruce zkušených výtvarníků, kteří tento světoznámý porcelán dotváří k dokonalosti. V archivu forem uvidíte na 700 000 modelů z 300leté historie továrny a nakonec si také můžete odvézt svůj suvenýr ze speciálně otevřeného outletu. Muzeum porcelánu je navíc možné si projít i s českým audioprůvodcem.

Tým Pepa.czTyto webové stránky používají k poskytování služeb soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Souhlasím