Mariánské Lázně – ráj na zemi

31.07.2018  | Tipy na výlety

Jen těžko si může někdo představit, že na pustém místě, kde byly jen bažiny, se dnes nacházejí jedny z nejkrásnějších českých lázní. Je to ale pravda. Na tomto ne příliš zajímavém místě byl v minulosti jen premonstrátský klášter. A právě jeho mnichům, kteří jako první objevili bohatství tohoto místa, můžeme vděčit za slavné Mariánské Lázně. Právě oni totiž našli slaný pramen, jehož léčivé účinky se rozšířily po okolí, a tak sem postupně začalo chodit stále více nemocných, kteří věřili v blahodárné účinky pramene.

Ve druhé půlce 18. století se přišlo na to, že minerální prameny mají opravdu velmi léčivé účinky. Železitá voda dokázala upravit trávení, povzbudit chuť k jídlu a dokonce podporovala osvěžující spánek. Počátkem 19. století se proto stalo toto místo, tehdy nazývané Marienbad, oficiálně lázeňským městem.

Postupně se město začalo rozrůstat o lázeňské budovy a hotely, které svou architekturou okouzlily každého návštěvníka. Lázně se staly tak slavnými, že je navštívili osobnosti z celého světa. Mezi ně patřil například německý básník Johann Wolfgang Goethe, operní skladatel Richard Wagner, nebo tehdy ještě budoucí britský panovník Eduard VII. i císař František Josef I. 

A co konkrétně lákalo a láká lidi do tohoto druhého největšího lázeňského města v Čechách?

Možná to, že Mariánské Lázně jsou pokladnicí léčivých minerálních pramenů s největší počtem indikací v České republice. Je to díky tomu, že na malém území města vyvěrají prameny s chemicky velmi různorodým složením. V lázních a jeho širším okolí vyvěrá až 100 pramenů, z kterých se využívá 53. Patří mezi ně například Křížový, Rudolfův, Karolinin, Lesní, Ambrožův, Ferdinandových a Mariin pramen, který dal městu i název. Jejich rozmanité složení využívají návštěvníci k léčbě ledvin a močových cest, dýchacího ústrojí, pohybového ústrojí, metabolického, onkologického či gynekologického onemocnění včetně léčby neplodnosti.

A možná to, že Mariánky jsou město v parku a park ve městě. Město je plné zeleně a krásných udržovaných anglických parků. To jen dotváří přímo pohádkovou atmosféru. Dominantou města jsou Skalníkovy sady, které jsou turisty nejvyhledávanější. Byly vybudovány v závěru 19. století a rostly s městem. Další parky obklopují prameny, například Park u Ferdinandova pramene nebo Park u lesního pramene. Park Střed obklopuje pomník obětem židovského obyvatelstva, které muselo uprchnout, nebo bylo odvlečeno do koncentračních táborů během tzv. Křišťálové noci a během druhé světové války.

Také možná proto, že Mariánské Lázně se považují za architektonickou perlu. Mezi hlavní dominanty patří Hlavní kolonáda postavená v novobarokním stylu, která reprezentuje typickou dobovou lázeňskou kolonádu v Evropě.

Při procházce po městě narazíte na nejznámější lázeňskou fontánu v Čechách – Zpívající fontánu. O tom, že není obyčejná, svědčí to, že návštěvníkům hraje denně od 7 do 9 hodin, kdy podle melodie vytváří zajímavé střikové kombinace, a od 21:00 do 22:00 hodin vytváří projekce s barevným osvětlením.

Mariánské Lázně nabízí rajský odpočinek, krásnou atmosféru i hodně aktivit. Jednoduše, každý si tu najde kousek svého ráje. Proto, pokud chcete zažít i vy jedinečnou atmosféru nejkrásnějších lázní v Čechách a k tomu si užít kvalitní služby místních hotelů, tak neváhejte a běžte se zregenerovat s Pepou! :-)

 Tým pepahotely.cz



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Souhlasím