I hlasování lidu vyžaduje trochu klidu

17.10.2017  | Pro pobavení


4 roky uběhly jako voda a všichni tak znovu okusíme plody toho, za co jsme v dobách naděje a vzdoru cinkali klíči na náměstích. Volby jsou tady! A s nimi také nebývale pestrý výběr kandidátů. Nechybí konspirační teoretici, kavárníci, ekoteroristi, nerdi a geeci, populisté, sluníčkáři, xenofobové, vítači, pánbíčkáři, extrémisté, autoritáři, a tak by se dalo pokračovat až do nekonečna.

A buďme za to rádi! Toto je totiž učebnicový příklad toho, jak by demokracie měla fungovat. Ačkoli si různé skupiny lidí mezi sebou nemohou přijít na jméno, jakmile nastane čas onoho posvátného volebního rituálu, každý má právo během něj hrát tu roli, kterou si pro sebe vysnil. A také má stejnou šanci dosáhnout svých cílů. Každý má možnost volit či být zvolen, pokud svými názory nezachází až příliš daleko.

Jakkoli se tedy někteří kandidáti mohou zdát nezajímaví, extrémní či až blázniví, buďme za ně rádi. Je to totiž důkaz toho, že ač mnoho lidí říká opak, vlastně na tom nejsme až tak špatně. Dokud tito odlišní a alternativní lidé mohou vyprávět své životní příběhy, hovořit o svých názorech a také být zvoleni, demokracie funguje a funguje přesně tak, jak má.

Běžte tedy 20. a 21. října 2017 k volbám!
To, že si můžete zvolit kohokoli chcete, je přece krásné a v lidských i českých dějinách takřka bezprecedentní. Téměř polovina lidí na celém světě tuto možnost nemá.
Važme si toho, že my ano.

Za tým pepahotely.cz
MilošTyto webové stránky používají k poskytování služeb soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Souhlasím