Balaton – více než jen malé moře

13.08.2018  | Tipy na výlety

Pokud hledáte dovolenou, kde máte atmosféru jako u moře, ale nechcete cestovat víc než 5 hodin, máme pro vás skvělý tip. U našich maďarských sousedů totiž mají malé moře – Balaton. Je to skvělé místo pro relaxaci s celou rodinou, partou nebo pro páry.

A co všechno můžete v okolí Balatonu zažít? Se svou dovolenou se s vámi podělí náš kolega Martin, který navštívil Balaton a jeho okolí se svou přítelkyní. 

Cesta do Prahy do Hevízu, kde byli ubytování, trvala jenom 5 hodin. Takovou délku zvládnou i vaši prckové. Lázeňské městečko Hevíz je známé svým léčivým přírodním jezerem o rozloze až 4,4 hektarů. Jezero je napájeno termálním pramenem a je hluboké až 38 metrů. Pramen je schopen během 72 hodin vyměnit celý obsah jezera.

Martin s Lenkou po ubytování ve svém hotelu nahodili plavky a vyzkoušeli zázračné účinky jezera. Voda měla teplotu 33-36°C. Při koupání si užívali i jemnou masáž, protože voda proudí pomalu zleva doprava a zároveň zdola nahoru, jelikož zde působí zdvih teplé vody. Teplota vody je příjemná i v zimě, kdy dosahuje teplotu kolem 23°C.

Lázně kromě jezera nabízejí i množství procedur jako například bahenní zábaly, věhlasná zátěžová koupel, léčebné masáže či pitnou kúru. V Hévízu tedy nalezneme téměř všechny potřebné komponenty přírodní léčby pro udržení zdraví, které ve svém komplexu vytvářejí úplný součin vyladěných částeček celku.

Po návštěvě Lázní Hevíz jim samozřejmě vyhládlo, proto zamířili do místní restaurace, kde si pochutnali na typickém pikantním guláši a vyhlášených maďarských halászlých.

Samozřejmě k jídlu nesměl chybět džbánek tokajského vína.

Ráno se pár vybral omrknout okolí Hevízu. První zastávka byla ve městě Keszhely, které se označuje za hlavní město Balatonu. Najděte tu mnoho kaváren, restaurací, trhovišť a architektonických památek. Nejznámější je barokní zámeček Helikon, který navštívili i Martin s Lenkou.

V Keszhely se nacházejí dvě pláže Balatonu. Obě nabízí svým návštěvníkům mnoho aktivit: surfování, plachtění, rybaření a samozřejmě koupání. Na pláži jsou k dispozici tenisové kurty a hřiště pro minigolf.

Martin a Lenka se rozhodli využít koupání i v jiném letovisku, a to v Balatongyörök. Je to destinace, která nabízí veškerý potřebný komfort. I tady najdete mnoho restaurací, obchůdky a samozřejmě si tu užijete vodní radovánky v Balatonu.

Rekreační středisko Balatongyörök nabízí různorodé příležitosti pro aktivní rekreaci a sportování. Jezero je lemováno travnatými plážemi a voda díky své malé hloubce dosahuje v letních měsících příjemných 25 °C. Martin s Lenkou si užili v největším jezeře v střední Evropě celé odpoledne.

Poté navštívili restauraci na pláži, kde vyhladovění dostali bohatou porci za velmi dobré peníze. Pochutnali si nejen na chutné večeři, ale i na místním pivu. Milovníci českého piva nezoufejte, protože všude se točí i Plzeň nebo Staropramen.

Po vydatné večeři spálili nějakou tu kalorii v místních klubech, kde si užili večer plný hudby a tance.

Poslední den nastal čas si koupit nějaké ty dobroty domů. Proto ještě navštívili tržiště v Keszhely, kde místí prodejci nabízí kromě čerstvých potravin i levné oblečení a samozřejmě maďarské klobásy a pikantní papričky.

Když přijeli do Prahy, Martin přinesl do kanceláře na ochutnání nejtypičtější suvenýr z Maďarska, na kterém jsme si pochutnali všichni – dobře pikantní klobásky.

Tým pepahotely.czTyto webové stránky používají k poskytování služeb soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Souhlasím