7 tipů a triků, jak zabavit dítě na cestách

05.10.2016  | Inspirace

Každé dítě je jiné, jedinečné, ale přece je dětský svět fantazie pro všechny ratolesti téměř totožný. Ať už je láká dobrodružství, poznávání nového či dělání neplechy, posouvají své hranice poznání, kreativity a představivosti.

Obecně se ví, že není jednoduché získat dlouhodobou pozornost dětí, což mnozí, kteří již mají to štěstí vychovávat vlastní potomky, samozřejmě vědí :-). Především v dopravním prostředku, kde může být dlouhá cesta opravdu nuda, je to problém. Řekněme si narovinu, že sedět vzadu upoután na autosedačce není žádná legrace. Nestresujte se však, tuto situaci hravě zvládnete díky našim 7 tipům a trikům, jak zabavit dítě ve věku od 3 do 12 let. Věřte, že od nynějška bude každá cesta autem, vlakem či autobusem nezapomenutelná, plná zábavy a rozvíjení tvořivosti dítěte.

Nejprve začněme hrami, které jsou vhodné pro všechny věkové kategorie:

 

1. MALÍ VELCÍ MIMOVÉ

S dětmi si nejprve zahrajte kreativní pohybovou hru, která rozproudí všechny mozkové buňky. Vymyslete si jistou činnost, která se dá udělat rukama, např. česání vlasů, mytí zubů, jedení zmrzliny, rozbíjení vajíček, míchání karet... Tuto činnost předveďte pantomimou, využijte při ní gesta a mimiku tak, aby pohyby byly totožné s předváděním činností. Dítě hádá, jakou činnost ukazujete. Po uhodnutí činnosti je na řadě vaše ratolest. Dítě si také vymyslí a předvede činnost, kterou se snažíte uhodnout. Kdo má po třech kolech nejvíce bodů, ten vyhrává a stává se nejlepším mimem!

2. HÁDEJ, JAKÉ JSEM ZVÍŘE

Tato hra je populární už několik desítek let, protože přináší mnoho zábavy a smíchu. Dítě si vymyslí nějaké zvířátko, které si zapamatuje. Ostatní spoluhráči v autě se ptají a dávají mu otázky, na které dítě odpovídá formou odpovědí ano/ne. Například: „Žiješ v hnízdě? Máš ocas? Létáš? Máš srst? Jsi bílý?“ Ten, kdo jako první zvíře uhodne, si pak vymyslí další zvíře. Hru hrajte dvě až tři kola, v závislosti na počtu hráčů. Nejlepší hráč získává titul nejšikovnějšího hádače. A věřte, že ti nejmenší vždy vyhrávají:-)!

3. POHÁDKÁŘ

Určitě víte, že knihy namluvené příjemnými a výraznými hlasy zkušených herců se těší mimořádné oblibě. Mnozí, a nejen řidiči aut tvrdí, že při dlouhých a únavných jízdách upřednostňují právě audio knihu. Zapněte tedy svému dítěti příběh, který má v oblibě a po jeho vyslechnutí si o něm společně popovídejte. Zeptejte se, co všechno si z příběhu pamatuje a po jeho převyprávění ho jmenujte pohádkářem zájezdu!

Hry, které jsou určeny pro ty nejmenší:

 

4. NAMALUJ SI SEN

Menší děti velmi rády dávají své pocity na papír. Barevnou škálou dokážou vyjádřit své nálady a vnímání okolního světa. Zkuste si společně nakreslit tajná přání a sny, které vás určitě ještě více sblíží. Vzájemným dialogem s pastelkami v ruce a kreativním skládáním papíru se určitě každé dítě promění na nejvnímavějšího malíře vaší rodiny.

5. NA CESTĚ DO POHÁDKOVÉHO SVĚTA NESVĚTA

Představte si, že se máte sbalit na cestu do země plné fantazie a pohádkových bytostí, do oblíbené pohádky vašeho dítěte. Nicméně s sebou si můžete vzít jen 3 věci. Dítě si promyslí tři nejdůležitější věci, bez kterých by nedokázalo přežít a touží si je vzít s sebou. Vy musíte pomocí jednoduchých otázek hádat, které 3 věci to jsou. Dítě odpovídá jen ano/ne. Hra trvá tak dlouho, dokud neuhodnete všechny věci na cestu do země fantazie. Tak, kdo z vás bude větším cestovatelem?

A nakonec hry, které potěší zejména školáky:

 

6. JEDLÁ ABECEDA

Pokud máte doma školáka, se kterým je třeba se učit, toto je jeden nenásilný a nenápadný způsob :-). Hru rozproudíte tak, že řeknete nějaké počáteční písmeno, na které děti musí co nejrychleji vymyslet co nejvíce slov (mohou to být předměty, věci, zvířata nebo jména). Chcete-li hru překombinovat, ještě slova vyhláskujte, vytleskejte a řekněte, kolik mají slabik.

Nebo zkuste hru ozvláštnit a vymyslet jedlou abecedu. První z vás řekne: Miluji ananas! („A“ jako první písmeno abecedy). Druhý z vás pokračuje: Miluji ananas a banán! („B“ jako druhé písmeno abecedy). Pak se pokračuje podle písmen abecedy řadu za řadou, přičemž si ale musíte pamatovat všechny předchozí slova. Kdo z vás vytvoří nejdelší jedlou řadu z abecedy, stává se písmenkovým králem či písmenkovou královnou.

7. TAJEMNÝ LOVEC AUTOMOBILŮ

Hra je určena hlavně pro chlapce. S vaším synem se díváte ven z okna auta, stopnete si 3 minuty a během této doby se snažíte ukázat na co nejvíce zajímavých dopravních prostředků, které jdou kolem na silnici. Za každé vozidlo dostanete body. Po třech kolech a vystřídání se navzájem, spočítáte body. Kdo jich má nejvíc, ten vyhrává. Věřte, že každé dítě bude mistrem v lovení automobilů! A aby toho nebylo málo, za každé žluté vozidlo si ještě připočtěte bonusový bod.

 

Osobní auto: 1 bod

Nákladní auto: 2 body

Karavan: 3 body

Záchranáři: 5 bodů

Žlutá barva: 1 bod

Všech 7 tipů a triků vám určitě pomůže zahnat nepříjemnou nudu během cestování, ba co víc, každá hra je vlastně přirozená lidská činnost, která spolu s pravidly napomáhá socializovat děti. Hra je prostě to, co přináší potěšení, radost a je školou života vašich malých-velkých rošťáků:-).

Jak zvládáte dlouhou cestu v dopravním prostředku s dětmi vy? Máte nějaký zaručený tip, jak své ratoslesti zabavit? Podělte se s námi na e-mailu podpora@pepahotely.cz.


Krásné cestování!

pepahotely.czTyto webové stránky používají k poskytování služeb soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Souhlasím